seo nedir

SEO NEDİR? SEO NE İŞE YARAR? SEO NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ? SEO PERFORMANSI NASIL ÖLÇÜLÜR?

Seo nedir?

Arama motoru optimizasyonu olarak çevrilen seo, web sitesi kurmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken öneme sahip, farklı kriterleri içinde bulunduran sisteme denir.

Seo ne işe yarar? 

Seo, adeta google tarafından sevilmek ve kabul edilmek üzerine amaçlarını gerçekleştirmek ister.  Seo, arama motorlarının çalışma stillerine uyarak; kurmuş olduğunuz web sitenizi en üst sıralara taşıyıp, ziyaret trafiğini kaliteli ve sık olarak yerine getirir. Sitenin içeriğinde yazılanlar ve bu yazıları okuyucular ile buluşturma imkanını ilk sıralarda tutmayı amaçlayan seo, tanınma ve bilinirlik düzeyinizi ön plana çıkarmanıza destek olur. Markanızı tanıtmak adına farklı alternatifler sunan seo, içeriğinizin müşteriler tarafından çokça tıklanmasına etki eder.

Sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlayan seo, sitenin prestij sahibi olarak anılmasını ve böylece tercih edilebilirliğini de artırır.  Seo, siteye giren günlük müşteri potansiyelinin genişlemesinden de sorumludur.

Seo neden bu kadar önemli?

Her web sitesi girişimcisi, sayfasının üst sıralarda olarak, tercih edilen ve hatırı sayılır tıklama oranına sahip olmasını ister. Bu durum hem site sahibini mutlu eder hem de ziyaretçi yoğunluğuna bağlı olarak kazancını etkiler.

Seo mekanizmasının devre dışı bırakılarak, bilinçsizce yapılan içerikler; siteyi ve site sahibini güç durumda bırakarak, hem sıralamalarda hem de kalite algısında düşüşe sebebiyet verir.

Seo performansı nasıl ölçülür?

Seo çalışmaları hakkında nasıl bir ölçüm olduğunu analiz etmek istiyorsanız, şu sıralamaya bakabilirsiniz:

  • Hedeflerinizi belirleyerek insanların sitenizde nasıl daha çok vakit geçirebileceğine odaklanın.
  • Görünürlük metrikleri ile potansiyel müşteri kitlesinin önüne daha fazla çıkın.
  • Google arama konsolu yada Bing web sitesi yöneticiliği ile web sitesi gösterim sayısını ifade eden kampanya – promosyon programı yapılır.
  • Google algoritma güncellemesi ile seo değeri kanıtlanabilir.
  • Moz, AWR gibi araçlarla, anahtar kelime sıralaması izlenebilir.
  • Seo metriği anlamında STAT’ın, etkili anahtar kelimenin kullanımı, izlenimi ve arama sıralamasındaki yerini belirleme anlamında iyi iş çıkardığı söylenebilir.
  • Sayfanın SERP ile üst sıralarda olması, Google arama konsolu ve Bing web yöneticisi araçları ile ölçülmektedir.